آیا سرمایه خود را برای خرید زمین صرف کنیم؟

افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند اولین سوالی که در ذهنشان می‌آید این  است که آیا باید از سرمایه خود برای خرید زمین استفاده کنند؟ تا در صورت  افزایش قیمت به دلیل تورم و همچنین به علت تحولات سیاسی و اقتصادی سود  کنند. بازار مسکن یکی از بازارهایی است که اکثر مواقع در صورت افزایش تورم  افزایش قیمت خواهد داشت؛ اما برای کسانی که به‌ تازگی می‌خواهند وارد این  بازار شوند فاکتورها و پارامترهایی وجود دارد. این نکات مهم به آن‌ها کمک  می‌کند که سرمایه گذاری بهتری در بازار خرید و فروش زمین داشته باشند.

اگر جزو افرادی هستید که به دنبال خانه‌هایی خاص که در سکوت کامل باشند  می­گردید، نباید به دنبال زمین‌هایی بروید که در اطراف اتوبان و یا  خیابان‌های اصلی قرار دارند. قطعا در این صورت با آلودگی صوتی زیادی مواجه  خواهید شد. همچنین بیشتر زمین‌هایی که در این‌گونه از موقعیت‌های مکانی  قرار دارند آینده خوبی نخواهند داشت. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته  باشید این است که کیفیت و فشار آب و برق در منطقه‌ای که اقدام به خرید زمین  می‌کنید چگونه است.

یکی از بهترین زمان‌های خرید زمین در اوایل رونق بازار مسکن است اما هنگام خریدحتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • پس از پرداخت هزینه کمیسیون املاک لازم است حتماً رسید را دریافت کنید.
  • به ‌هیچ ‌عنوان خرید و فروش خانه را خودتان انجام ندهید و برای خرید و فروش خانه باید از مشاورین املاک مطمئن و مجرب کمک بگیرید.
  • مراحل پرداخت پول و همچنین شرایط پرداخت شما به فروشنده باید به‌ صورت کاملاً شفاف مکتوب شود.
  • دقت داشته باشید اگر خانه‌ای خریداری می‌کنید باید تمامی وراث با گواهی انحصار وراثت حضور به عمل بیاورند.
  • قبل از خرید حتماً اصالت سند و کارت شناسایی فروشنده را بررسی کنید.

 چگونه زمین بخریم؟

در واقع افراد برای خرید زمین دو هدف بیشتر ندارند، عموما زمین را برای  ساخت و ساز و سکونت خریداری می‌کنند. در غیر این صورت برای سرمایه گذاری و  کسب سود در آینده این عمل را انجام می‌دهند. از نظر حقوقی موضوعی که بسیار  حائز اهمیت است، این است که باید فوراً اقدام به خرید زمین نکنید و قبل از  خرید حتماً با متخصصان و آشنایان صحبت داشته باشید. در مرحله بعد لازم است  با فروشنده زمین مذاکره به عمل بیاورید تا بتوانید به یک نقطه عطف و مشترک  برسید.

در مرحله سوم که مهم‌ترین مرحله به‌ حساب می‌آید، باید اقدام به نوشتن  معامله یا تنظیم قرارداد یا مبایعه نامه کنید. لازم است در این قسمت از یک  دستیار حقوقی یا وکیل جهت امور قراردادها و عقد قرارداد کمک بگیرید.

در بعضی مواقع فروشنده‌ها از شگردها و تکنیک‌های خاصی در زمان بستن  قرارداد استفاده می‌کنند. اگر حواستان جمع نباشد نه ‌تنها مدتی بعد معامله  به ‌صورت اتومات فسخ می‌شود؛ بلکه پول و سرمایه شما نیز از بین خواهد رفت.  بنابراین یکی از نکات بسیار مهم در زمان خرید زمین توجه‌ به مفاد قرارداد است.

 بهترین منطقه برای خرید زمین

اولین سؤالی که باید به آن پاسخ دهید این است که علت خرید زمین چیست؟ لازم  است در وهله اول علت خرید زمین را بر روی خودتان شفاف‌سازی کنید و صرفاً  فقط به دلیل اینکه قصد دارید سودآوری بیشتری داشته باشید نباید اقدام به  خرید زمین نمایید. در بعضی از مواقع لازم است که برنامه بلندمدت برای  بهره‌برداری از زمینی که قصد خرید آن را دارید را تدوین کنید. برای مثال یک  سرمایه‌گذار باید مشخص کند که زمین را از کدام یک از مشاورین املاک  خریداری کرده و همچنین منطقه زمین در کجا قرار داشته باشد و دارای چه  ویژگی‌هایی باشد.

در حقیقت می‌توان گفت خرید زمین در زمان مناسب و در موقعیت مناسب موجب  می‌شود تا سرمایه‌گذاری پر سود و موفقی را تجربه کنید. بالعکس در زمان  نامناسب و یا در صورت بی‌دقتی مانند نگرفتن استعلامات لازم برای خرید زمین  ممکن است باعث ورشکستگی و یا همچنین موجب کلاهبرداری از شما شود.