قیمت زمین معمولا زمانی افزایش می یابد که در یک منطقه خاص، علاقه زیادی به سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساخت و ساز وجود داشته باشد. وقتی تقاضا برای خرید زمین و ساخت و ساز در یک منطقه زیاد می شود، به دلیل محدودیت هایی نظیر زمین، قیمت آنها افزایش می یابد. عوامل دیگری که ممکن است باعث افزایش قیمت زمین شوند شامل موارد زیر می‌شوند: رشد جمعیت، افزایش برخی قراردادهای سرمایه ‌ای و نوع شهرسازی در مناطق مختلف.

شناخت دقیق این عوامل، به این افراد کمک می‌ کند تا سرمایه ‌گذاری خود را با دانستن اینکه کدام عوامل می ‌توانند برای ارزش زمین پویایی ایجاد کنند، بهبود بخشند. از این رو عوامل تاثیرگذار در خرید زمین، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

فهم دقیق از عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین برای افرادی که در بازار خرید و فروش زمین فعالیت دارند و همچنین افرادی که قصد خرید زمین دارند، بسیار مهم است. به دلیل اهمیت این موضوع، در مقاله به مواردی مانند عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین، نحوه پیش بینی ارزش آن و دلایل افزایش قیمت اشاره خواهد شد. 

عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین چیست؟

فهمیدن عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین،  برای همه افرادی که در صنعت مسکن و ساخت و ساز فعالیت می‌ کنند یا قصد  خرید آن را دارند بسیار مهم است و می‌ تواند به آنها کمک کند تا سرمایه‌  گذاری های خود را بر اساس اصول سرمایه گذاری در جهتی مناسب هدایت کنند. به همین دلیل باید در قدم اول به پرسش "عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین چیست؟" جواب روشنی داد. عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین بسیار متنوع هستند و به طور کلی، عواملی که بر ارزش زمین تاثیر می‌ گذارند شامل موارد زیر می ‌شوند:

  • موقعیت مکانی زمین و نزدیکی آن به شهر و خدمات عمومی مانند بیمارستان، مدارس، ایستگاه ‌های  حمل و نقل عمومی و مراکز خرید و همچنین مقدار و نوع دسترسی به منابع آب و  بهداشت مثل فاضلاب و گاز، نقش بسیار مهمی در افزایش یا کاهش قیمت زمین دارد.
  • ارتفاع و شیب زمین، مساحت زمین، شکل و مشخصات اراضی و تقاطع آن با خیابان‌ ها و جاده‌ ها باعث تغییر ارزش زمین می ‌شوند. ارتفاع و شیب زمین می تواند در کاربری زمین شخص، تاثیر فراوانی داشته باشد و به همین دلیل از ارزش بسیار بالایی نیز برخوردار است.
  • قوانین و مقررات شهرسازی و ساختمانی ، سیاست‌ های حمایتی دولت و همچنین سطح تقاضا در بازار مسکن یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت زمین می باشند. به طور مثال زمانی که تقاضای خرید زمین در یک منطقه شروع به افزایش یابد، به دلیل محدود بودن فضا در منطقه، موجب به افزایش قیمت خواهد شد.
  • پروژه‌ های عمرانی مانند سد، جاده و فرودگاه، کارخانه‌ها، مراکز تجاری و غیره که بر روی بازار زمین تاثیرگذار هستند، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش قیمت زمین می باشند. به طور کلی، هر کدام از این عوامل می‌ توانند به تعدیل سطح قیمت زمین کمک کنند و برای سرمایه‌ گذاران، ارزش زمین را تعیین کنند. گاهی اوقات حتی وجود یا عدم وجود یکی از عوامل ذکر شده بالا، باعث تغییر بسیار بزرگی در قیمت یا ارزش زمین می شود.