برآورد سود ساخت و ساز ویلا و آپارتمان

امروزه  با توجه به نرخ تورم و تغییر لحظه ای قیمت ها نمی توان عدد دقیقی را برای  میزان سود ساخت و ساز ویلا و آپارتمان مشخص کرد. علاوه بر این، موارد  مختلفی از جمله متر مربع زمین، منطقه ای که زمین در آن قرار گرفته است، نوع مصالحی که برای  ساخت استفاده می شود و هزینه پرداخت شده به هر شهرداری در سود نهایی تاثیر  گذار است.

این میزان سود از ۱۰ درصد تا  ۱۰۰ درصد متغیر است. همچنین بسیاری از سازنده ها در این زمینه مشارکت می  کنند. یعنی در واقع ملک برای یک شخص است و سازنده با هزینه خودش ملک را می  سازد و در نهایت  با توجه به توافقی که از ابتدا می کنند پس از پایان کار  هر کسی واحدهای خودش را بر می دارد. ساخت ملک های بزرگ سود آور تر است زیرا  در انتهای واحدهایی با متراژ بزرگتری نصیب طرفین معامله می شود.اما اگر  رکود اتفاق بیفتد فروختن واحدهای آپارتمان با متراژ های بزرگتر بسیار سخت  است. زیرا هر کسی توان خرید واحدهای بزرگتر را ندارد. اما از طرف دیگر، اگر  فرد سازنده ملکش را نفروشد با سرمایه ای که خوابانده است ممکن است دچار  ضرر و زیان شود.

به طور کلی می توان  این گونه گفت که اگر چه ساخت و ساز فرآیند پول ساز و خوبی است اما باز هم  ریسک ضرر هم دارد و این طور نیست که به طور قطع بگوییم ساخت آپارتمان حتما  سود آور است. اما می توانیم بگوییم در کل و طبق عدد و ارقام های آماری  آپارتمان سازی عمدتا سود آور بوده است و این میزان سود ساخت و ساز ویلا و  آپارتمان به عوامل مختلفی در سل های مختلف وابسته بوده و از این رو نمی  توان درباره سود قطعی آن حرفی زد.

سود ساخت ویلا

ویلاسازی نیز مانند ساختمان سازی به همان نسبت که سود دارد دردسر های خودش را هم  دارد. ویلاها عمدتا در مناطقی با آب و هوای خوب ساخته می شوند و هدف آنها  پیوند انسان با طبیعت است از این رو با آپارتمان هایی که می بینید بسیار  تفاوت دارند. با توجه به اینکه امروزه خیلی به فکر داشتن خانه دوم هستند  دلشان می خواهند یک ویلا بخرند. معمولا در ویلاسازی سود خوبی نصیب سازنده  می شود و گاهی تا دو برابر هزینه ای که صرف آن کردند را به دست می آورند.