مزایای طبقه اول ساختمان

معمولا طبقه اول آپارتمان خیلی زود از  گزینه‌ها حذف می‌شود در صورتی که مزایای طبقه اول کم نیست. در ادامه به چند  مورد از مزایای طبقه اول ساختمان اشاره کرده‌ایم:

 • نیاز نداشتن به آسانسور

یکی از مزایای طبقه اول بی‌نیاز شدن از  آسانسور است. با زندگی در طبقه اول آپارتمان دیگر نیازی به آسانسور نیست و  یک‌راست از در ورودی می‌توان به خانه رفت. در این صورت با مشکلاتی که گهگاه  برای آسانسورها پیش می‌آید و از کار می‌افتند و یا با قطعی برق هم، ساکنان  طبقه اول آپارتمان به دردسر نمی‌افتند.

 • دسترسی راحت‌تر به فضاهای بیرون

ساکنین طبقه اول آپارتمان به فضاهای  بیرونی آپارتمان و حتی خارج از آپارتمان دسترسی بهترو آسان‌تری دارند. با  زندگی در طبقه اول به راحتی می‌توان از فضای حیاط لذت برد و برای تغییر  روحیه عصر را در فضای باز حیاط سپری کرد. امکان استفاده از فضاهای بیرونی  اگرچه برای تمام ساکنین وجود دارد، اما برای ساکنین طبقه اول آپارتمان  بسیار راحت‌تر است.

 • نداشتن نگرانی از همسایه‌های طبقه پایین

صدای قدم‌ها به‌خصوص برای خانواده‌هایی  که فرزند کوچک پرجنب‌وجوش دارند مشکلی طاقت‌فرسا است. با فعالیت کودکان صدای اعتراض همسایه طبقه پایین بلند می‌شود و از طرفی کودک هم نیاز به  فعالیت دارد. در این شرایط زندگی در طبقه اول آپارتمان بهترین گزینه است.  همسایه‌ای در طبقه پایین وجود ندارد که صدای گام‌ها او را آزرده کند و  نیازی به راه رفتن آهسته و تذکرهای مداوم نیست.

 • بی‌نیازی از پله‌ها

یکی از بهترین مزایای طبقه اول بی‌نیازی  از پله‌ها است. این مزیت مخصوصا برای سالمندان و افرادی که ناتوانی حرکتی  دارند مفید است. اگرچه این روزها اکثر ساختمان‌ها آسانسور دارند اما خرابی و  قطعی برق همیشه مخل کار آسانسورها هستند. 

روزی را تصور کنید که با کیسه‌های متعدد  خرید وارد خانه شده‌اید و آسانسور هم خراب است. احتمالا در این شرایط همه  آرزو می‌کنند در طبقه اول آپارتمان زندگی کنند.

 • زندگی در طبقه اول ساختمان با هزینه‌ی کم‌تر (در برخی موارد)

در برخی ساختمان‌ها طبقه اول نسبت به  سایر طبقه‌ها ارزان‌تر فروخته می‌شود. از آن‌جا که معمولا طبقه اول اولویت  افراد برای خرید نیست بنابراین گاهی مخصوصا در ساختمان‌های چندین طبقه طبقه  اول آپارتمان ارزان‌تر فروخته می‌شود و یا تخفیف گرفتن از فروشنده حین  خرید طبقه اول راحت‌تر است. بنابراین پرداخت هزینه‌ی کم‌تر را هم می‌توان  جزو مزایای طبقه اول ساختمان‌ها به‌شمار آورد.

 • لذت بردن از تابستان‌های خنک‌تر

همه می‌دانیم گرما سبک است و میل به  حرکت به سمت بالا را دارد. بنابراین طبقه اول آپارتمان خنک‌تر از طبقه‌های  بالایی است. یکی از مزایای طبقه اول داشتن تابستانی خنک‌تر نسبت به سایر  طبقه‌ها است.

 • طبقه اول ساختمان سقف بلندتر

در برخی از ساختمان‌ها طبقه اول نسبت به  سایر طبقه‌ها سقف بلندتری دارد. سقف بلند خانه را دلباز و بزرگ‌تر جلوه  می‌دهد و اصلا می‌توان گفت یکی از مشکلات ساختمان‌های امروزی سقف‌های  کوتاه‌تر است. بنابراین از مزایای طبقه اول می‌توان به داشتن سقف بلند که  خانه را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد اشاره کرد.

 • داشتن حیاط خلوت یا پاسیو

یکی از مزایای طبقه اول داشتن حیاط خلوت  یا پاسیو است. این ویژگی مختص ساکنین طبقه اول آپارتمان است و ساکنین  طبقه‌های دیگر از آن بهره‌مند نیستند. حیاط خلوت فضای ارزشمندی است که  می‌توان از آن استفاده‌های متعددی برای گذاشتن وسایل اضافی، تبدیل آن به  فضایی برای پخت‌وپز و موارد دیگر کرد.

پاسیو هم جزو فضاهای خانه است که برای  روح بخشیدن به خانه بسیار مناسب است. با شهری شدن فضاها و کم شدن فضای سبز،  داشتن گیاه در خانه به سرزندگی کمک می‌کند. پاسیو هم با نور مناسب و  فضاسازی خوب بهترین فضا را برای پرورش گیاهان در اختیار ساکنین طبقه اول  آپارتمان قرار می‌دهد.

 • رفت‌وآمد راحت‌تر مهمان‌ها

اگر جزو افرادی هستید که دایره  دوستان‌تان بزرگ است و مهمان‌های زیادی به شما سر می‌زنند، زندگی در طبقه  اول آپارتمان مناسب‌تر است. یکی از مشکلات آپارتمان‌نشینی کم بودن حریم  خصوصی به‌خصوص در راه‌پله‌ها است که وجود مهمان‌های زیاد و رفت‌وآمد و  سروصدا باعث اعتراض همسایه‌ها می‌شود. از مزایای طبقه اول این است که دیگر  مهمان‌ها مزاحمتی برای ساکنین طبقه‌های دیگر ایجاد نمی‌کنند.

 • طبقه اول ساختمان مناسب برای حیوانات خانگی

این روزها بسیاری از حیوانات خانگی  نگه‌داری می‌کنند، اما نگه‌داری حیوانات در آپارتمان به‌خصوص سگ‌ها ممکن  است کمی دشوار باشد. یکی از مزایای طبقه اول ساختمان این است که نگه‌داری  حیوانات خانگی در آن راحت‌تر است و سروصدای حیوان و جنب‌وجوشش برای  همسایه‌ها مشکلی درست نمی‌کند.

 • زنگ‌های آزاردهنده

یکی از معایب طبقه اول این است که بیشتر  ساکنین وقتی کلیدشان را فراموش می‌کنند یا افراد غریبه وقتی نمی‌دانند  کدام زنگ را باید بزنند یک‌راست سراغ طبقه اول می‌روند. بنابراین اگر زندگی  در طبقه اول را انتخاب می‌کنید باید بدانید یکی از مشکلات طبقه اول  ساختمان مزاحمت‌های گاه‌وبیگاه است.

 • هزینه‌ی بیشتر برای گرم کردن خانه

گفتیم یکی از مزایای طبقه اول ساختمان  لذت بردن از تابستان‌هایی خنک‌تر است. این قضیه در زمستان می‌تواند تبدیل  به یکی از معایب طبقه اول ساختمان شود. از آن‌جا که زیر طبقه اول پارکینگ  یا پیلوت است در زمستان خانه سردتر است و گرم کردن آن هزینه ی بیشتری  می‌برد.

 • سروصدای بیشتر

علاوه بر سروصدای خیابان که بالاتر به  آن اشاره کردیم، سروصدای همسایه‌های طبقه بالا هم یکی از مشکلات طبقه اول  ساختمان است. برای کم کردن سروصدای خیابان استفاده از شیشه دوجداره  می‌تواند موثر باشد اما برای سروصدای همسایه‌ها کار زیادی از دست‌تان  برنمی‌آید.