به هیچ عنوان به هیچ کس ۱۰۰ درصد اعتماد نکنید

شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که برخی مشکلات بعد از معامله ملک بوجود  می‌آید، اعتماد کامل داشتن به طرف مقابل است. برای پیشگیری از هرگونه  اشتباه در معامله ملک، بطور کامل به طرف مقابل اعتماد نکنید و جوانب احتیاط  را رعایت کرده و بررسی‌های مورد نیاز در مورد صحت اطلاعات موجود را انجام  دهید. برای این کار می‌توانید از افراد با تجربه، مشاوران املاک مورد  تأیید، وکیل با دانش و… کمک بگیرید.

استعلام از دفاتر ثبت اسناد رسمی

برای اطمینان از اینکه مورد معامله، تحت مالکیت فرد مقابل است و سابقه  معامله جدید برای آن ثبت نشده است که امکان کلاه‌برداری وجود داشته باشد،  قبل از ورود کامل به معامله از وضعیت سند ملک، وضعیت مالکیت ملک، وضعیت  توقیفی ملک و وضعیت مورد معامله بودن ملک اطمینان بدست‌آورید و سپس اقدام  به معامله ملک نمایید.

بررسی وضعیت مالک یا مالکین ملک

گاهی اوقات پیش می‌آید که شخصی خواهان فروش ملکی ست که یا بخشی از آن  ملک متعلق به اوست یا از طرف شخص دیگری قصد فروش آن ملک را دارد. پس قبل از  ورود به معامله ملک از وضعیت مالکیت ملک اطمینان بدست آورید تا ملکی که  متعلق به فرد دیگری است، توسط اشخاص سودجو یا کلاه بردار معامله نشود.

مراقب چرب زبانی‌ها باشید تا گرفتار طمع نشوید

گاهی اوقات دلالانی با بازارگرمی و چرب زبانی، ارزش واقعی ملک را متفاوت  نشان می‌دهند و یا از مالکیت و ممنوعیت‌های معامله آن ملک اطلاع داشته و  شما را به درستی راهنمایی نمی‌کنند و وعده سود کلان را به شما می‌دهند. پس  گرفتار این چرب زبانی‌ها نشوید و خودتان دست به کار شوید و به تحقیق  دقیق‌تر بپردازید.

با فردیکه قبلاً معامله موفقی داشته، در جلسه معامله حاضر شوید

گاهی اوقات یکی از طرفین معامله بدون اینکه مفاد قرارداد را بخواند یا  بدون اینکه متوجه معنی مفاد قرارداد شود، اقدام به عقد قرارداد و امضا  قولنامه می‌نماید که می‌تواند مشکلاتی فراهم آورد. برای پیشگیری از هر گونه  مشکل، حتماً از فردی که بتواند معنی مفاهیم موجود در قولنامه را درک کند و  نکات مورد نیاز را اعمال کند، در هنگام معامله درخواست نمایید همراه شما  حاضر شود.

کنترل دقیق متن مبایعه نامه و قرارداد

اطمینان حاصل کنید که تمام تعهدات از طرف خریدار و فروشنده در قرارداد  نوشته شود تا از بروز هرگونه مشکل در مبلغ پرداخت، مبلغ چک‌ها، زمان  پرداخت، زمان تحویل، متن چک و… بوجود نیاید.

اسناد ملک و مدارک شخصی را نزد خود نگه دارید

از‌ امانت گذاشتن مدارک مهم ملک و مدارک شخصی خودتان در اختیار اشخاص دیگر، اجتناب کنید تا امکان سوء استفاده کاهش یابد.

پرداخت وجوه مستقیم به طرف معامله

گاهی اوقات فروشنده از خریدار درخواست می‌کند که مبلغ را به حساب شخص  ثالثی پرداخت کند. این کار را به هیچ عنوان انجام ندهید و وجه معامله را  فقط به نام خود فروشنده یا نماینده قانونی‌اش واریز نمایید و حتماً بابت  پرداختی‌های خود رسیدی دریافت نمایید و مورد معامله، موضوع معامله، مبلغ و  تاریخ را نیز ذکر کنید و امضا بگیرید.

نکته مهم و پایانی

علاوه بر نکاتی که ذکر کردیم، موارد دیگری هم می‌تواند در معامله ملک  وجود داشته باشد. ولی نکته مهم این است که قبل از انجام معامله ملکی بر  احساسات خود کنترل داشته باشید و تحت تأثیر سود معامله، ارزش معامله،  حرف‌های دلال و طرف مقابل معامله قرار نگیرید و با تمرکز و حوصله و در صورت  امکان با حضور فرد معتمد و با تجربه اقدام به معامله ملک نمایید.