اصطلاح پر کاربرد املاکی چیست؟

  • عرصه و اعیان

از پرکاربرد ترین اصطلاحات املاکی می توان به عرصه و عیان اشاره کرد. که در ادامه به تعریف این دو واژه می پردازیم

عرصه به زمینی گفته می شود که ساختمان روی آن ساخته می شود و اعیان نیز به ساختمانی که روی یک زمین ساخته می شود گفته می شود

نکته : برای مجتمع‌های  مسکونی چند واحدی، عبارت‌های عرصه و اعیان قوانین مشخصی دارند. حتی برای  خرید و فروش بعضی از ویلاها نیز عرصه و اعیان وجود دارد.

  • ملک اکازیون

اصطلاح دیگر در بازار ملک و در بین مشاورین املاک ملک اکازیون است،اکازیون به ملکی گفته می شود که امکانات بسیار خوبی دارد و نسبت به ملک های مشابه خود با قیمت پایین تری فروخته می شود.

مناسب بودن قیمت املاک  با امکانات بیشتر باعث می شود یک ملک اکازیون شود. به عنوان مثال اگر یک  ویلا  در منطقه ‌ای بسیار خوب با موقعیت مناسب و دسترسی بسیار راحت به تمام  امکانات زندگی قرار داشته باشد و قیمت آن نیز مناسب باشد به این ملک  اکازیون گفته می شود.

از دیدگاه دیگر می توان ملک اکازیون را این گونه تعریف کرد:

اگر یک ویلا از معماری  خوبی  برخوردار باشد، و یا طراحی و دکوراسیونی مدرن و زیبا داشته باشد و  قیمت مناسبی نیز داشته باشد به این ملک نیز اکازون گفته می شود.

اکازیون شناخته شده ترین و پرکاربرد ترین اصطلاح املاکی می باشد.

  • اتاق خواب مستر

از اصطلاحات دیگر که در املاک رایج است اتاق مستر می باشد.

منظور از اتاق مستر  اتاقی بزرگ و کامل است که در ویلا و یا خانه ساخته می شود و از آن به عنوان  اتاق خواب استفاده می شود ،اتاق مستر دارای متراژ بیشتری نسبت به دیگر  اتاق های ویلا می باشد و امکانات بسیار کامل و خوبی باید داشته باشد تا به  آن اتاق مستر گفته شود.

اتاق مستر دارای دکوراسیون زیبا،مبلمان،حمام و سرویس بهداشتی مجهز،کلوزت روم، نورپردازی زیبا و… می باشد.

  • شاه‌نشین

شاه نشین یکی از بخش های منحصر به فرد وخاص در  خانه های لاکچری می باشد که دارای ویژگی های خاصی است

نمای پنجره‌ها در شاه  نشین بسیار خاص است و دسترسی به نور طبیعی آفتاب با وجود این پنجره ها  فراهم می شودو همچنین بسار بزگ تر از پنجره های معمولی می باشد به گونه ای  که به راحتی می توان بیرون ویلا را مشاهده کرد.

به طور معمول در اتاق  شاه نشین از زیباترین مبلمان‌ها و وسایل تزئینی استفاده می شود و محلی  مناسب برای استراحت و یا برگزاری دورهمی و مهمانی است.

  • تی وی روم

تی وی روم یا TV Room به انگلیسی است و به معنی اتاق و جایی مخصوص برای تلوزیون می باشد

برای ویلاهای بزرگ و آپارتمان های لاکچری و حتی  ویلاهای معمولی که فضای کافی و مناسبی را دارند میتوان اتاق تی وی روم ساخت.

وجود  یک اتاق اختصاصی برای تماشای تلویزیون می تواند امکانات و رفاه بیشتر برای ساکنین خانه به همراه داشته باشد .

در این حالت فضای پذیرایی از فضای تماشای تلویزیون مجزا می‌شود و از نظر طراحی داخلی ویلا ،بسیار زیباتر به نظر می‌رسد.

  • روف گاردن

روف گاردن معمولاً برای آپارتمان‌های مرتفع ،برج‌های مسکونی لاکچری حتی در بعضی از  ویلاها ساخته می‌شود. روف گاردن یا بام سبز یکی از عناصر مهم در طراحی و  معماری سبز برای ساختمان های با ارتفاع زیاد و برج ها می باشد.

ملکی که روف گاردن  داشته باشد قیمت بالاتری نیز خواهد داشت زیرا طراحی روف گارد هزینه زیادی  دارد و به فرد این امکان را می دهد که در پشت بام خانه خود انواع درختان  زینتی ،گل ها ،چمن،آبنما و حتی مبلمان نیز داشته باشد.