آشنایی بیشتر با کد رهگیری املاک

در سال 1387 سامانه‌ای برای ثبت معاملات کشور به منظور ایجاد امنیت در  معاملات املاک و تضمین صحت قراردادها راه‌اندازی شد. از آن سال کلیه  مشاوران املاک موظف شدند که قراردادهای ملکی اعم از خرید، فروش، رهن و  اجاره را در این سامانه ثبت کرده و از آن کد رهگیری دریافت نمایند.  راه‌اندازی این سامانه و دریافت کد رهگیری املاک،  باعث شد تا از جرائم مالی و جرایم معاملات املاکی جلوگیری شود. برای مثال  پیش از راه اندازی این سامانه، افراد کلاهبردار اقدام به فروش ملک به چند  مشتری می‌کردند و خیلی سریع از کشور خارج می‌شدند. برای همین تا خریداران  متوجه این موضوع شوند، متهم از کشور خارج می‌شده است. برای همین این سامانه  به کمک افراد آمد. البته علاوه بر دریافت کد رهگیری املاک از این سامانه،  میتوان راجع به ملک نیز اطلاعات زیادی در آن بدست آورد.

کد رهگیری املاک به چه صورت است؟

در مبایعه نامه جدید به طور پرینتی، یک کد رهگیری 13 رقمی در صفحه چهارم  و سمت چپ پایین برگه آن وجود دارد. این کد رهگیری هنگام ثبت معامله در  سیستم، برای شماره همراه شخص خریدار و فروشنده ارسال می‌گردد. حال این کد  رهگیری خصوصیات و مزایایی به همراه داشته که در ادامه به بررسی آنها خواهیم  پرداخت.

مزایای دریافت کد رهگیری املاک

  • افزایش امنیت معاملات ملکی: زمانی که کد رهگیری املاک دریافت شود،  میتوان اطمینان حاصل کرد که دیگر نمیتوان آن ملک و خانه را مورد معامله با  شخص دیگری قرار داد. برای همین افراد نگرانی از بابت فروش ملک به شخص یا  اشخاص دیگر نداشته و می‌توانند مطمئن شوند که ملک مورد معامله، کاملا بدون  اشکال است و قرارداد آن کاملا معتبر می‌باشد.
  • پیگیری راحت معاملات: کد رهگیری یک عدد 13 رقمی است که میتوان آن را به  راحتی ردیابی کرد. در واقع این کد در تمام مراجع قضایی قابل ردیابی و  دسترسی است.
  • اطلاع از شرایط ملک: با داشتن کد رهگیری ملک، میتوان از قرار گرفتن ملک  در طرح‌های شهرداری و همچنین میزان بدهی آن به بانک مطلع شده و جلوی  بسیاری از ضرر و زیان‌ها را گرفت.
  • دریافت مبلغ معامله: در صورتی که خریدار ملک وجه معامله را در موعد  مقرر پرداخت نکند، فروشنده می‌تواند با داشتن کد رهگیری آن را از طریق  مراجع قضایی پیگیری کند و حق خود را زودتر دریافت نماید.
  • تخلیه برای ملک‌های استیجاری: در صورتی که ملک دارای کد رهگیری باشد،  میتوان در زمان عدم تخلیه ملک توسط مستاجر از آن استفاده کرده و به راحتی  حکم تخلیه را دریافت کرد.
  • عدم دخالت فروشنده در فسخ قرارداد: گاهی اوقات فروشندگان به دلیل  افزایش قیمت ملک، خریدار را اذیت کرده و سعی بر فروش ملک با قیمت بیشتری  می‌کنند. حال زمانی که کد رهگیری ملک صادر شود، مالکیت ملک انتقال پیدا  کرده و فروشنده دیگر حق ندارد قیمت ملک را تغییر و افزایش دهد. همچنین در  این شرایط امکان به تعویق افتادن پروسه انتقال سند وجود نخواهد داشت.

روش استعلام کد رهگیری املاک

برای استعلام کد رهگیری با کد ملی، باید وارد سامانه ثبت معاملات املاک  کشور شوید و کد ملی و کد رهگیری را وارد نمایید. پس از وارد کردن کد ملی،  کد رهگیری و کد امنیتی و کلیک بر روی دکمه جستجو، می‌توانید کد را استعلام  کنید. در صورتی که اطلاعات وارد شده صحیح باشد، اطلاعات قرارداد نمایش داده  شده و می‌توانید آن را چاپ نمایید. توجه داشته باشید که برخی اقدام به  ارائه کد رهگیری جعلی می‌کنند که این کدها اصلا وجود خارجی ندارند و کاملا  ساختگی هستند. برای اطمینان از صحت کد و تشخیص جعلی بودن آن، می‌توانید از  سامانه استعلام گرفته و از غیر جعلی بودن کد مطمئن شوید.

علاوه بر استعلام از طریق سایت، از طریق سامانه پیامکی نیز می‌توانید  برای این کار اقدام کنید. برای استعلام کد رهگیری املاک با پیامک، باید یک  پیامک حاوی کد رهگیری و کد ملی یکی از طرفین معامله را به شماره 110203001  ارسال کرد. این روش استعلام برای افرادی مناسب است که دسترسی به اینترنت  ندارند و قصد دارند خیلی سریع از شرایط کد رهگیری مطلع شوند.