نکات اصول طراحی داخلی خانه

توازن یا بالانس

به‌ صورت خلاصه بالانس یا توازن، به توزیع  برابر اجسام در اتاق به لحاظ بصری گفته می ‌شود. بالانس و توازن نیز خود  به سه دسته جداگانه شامل بالانس متقارن، نامتقارن و شعاعی تقسیم ‌بندی می‌  شود. بالانس متقارن معمولاً در طراحی‌ های سنتی به چشم می ‌خورند. اصل  اساسی در این نوع توازن بر اساس روش ‌های سنتی قرار دادن اشیاء به‌ صورت  آیینه ‌ای در روبروی هم می ‌باشد.

بالانس نامتقارن روش متداول طراحی داخلی  این روزهاست که در سبک ‌های مدرن به تکرار دیده می‌ شود. در این حالت توازن  به وسیله قرار دادن اشیایی متفاوت، اما از لحاظ بصری هم ‌وزن به دست می  ‌آید؛ یعنی در حالت کلی تقارنی بین اجسام و حالات و مکان قرارگیری آن ‌ها  مشاهده نمی ‌کنید، اما در کل هارمونی زیبایی بین آن‌ ها ایجاد شده است.  درواقع می‌ توان گفت بالانس نامتقارن خودمانی‌ تر است، اما سخت ‌تر به دست  می ‌آید.

بالانس شعاعی نیز وقتی به دست می ‌آید که همه المان‌ ها و وسایل در انواع سبک های مهم دکوراسیون داخلی،  حول یک نقطه مرکزی چیده می‌ شوند. معمولاً معماران از این نوع بالانس در  خانه‌ های کوچک برای ایجاد فضایی شیک اما صمیمی استفاده می‌ کنند.

نقطه کانونی

اگر اصول اولیه طراحی داخلی در یک سالن یا اتاق به ‌خوبی رعایت شود، همیشه می‌توان یک یا چند نقطه  کانونی در آن پیدا کرد. نقطه کانونی، در حقیقت نقطه‌ ای است که در ابتدای  ورود به اتاق یا سالن، توجه شما را به خودش جلب می‌ کند. در عین ‌حال به‌  گونه ‌ای است که باعث می‌ شود بیننده کنجکاو شده و به اطراف آن نیز نگاهی  بیاندازد. شومینه یا یک تلویزیون ال سی دی بزرگ اولین مثال‌ ها از نقطه  کانونی هستند. ویترین وسایل تزئینی و نوع مبلمان به ‌خصوص در فضاهای کوچک  نیز از دیگر نقاط کانونی می ‌باشند که در ابتدای ورود بسیار چشم ‌نواز  خواهند بود.

ریتم

شاید اسم ریتم را همیشه برای آهنگ‌ ها و  ورزش‌ ها شنیده باشید. به ‌طور کلی ریتم به معنی تکرار موزون یک الگو،  حرکت، نوشته و سایر موارد از این ‌دست می‌باشد که زیبایی چشم‌نوازی ایجاد  می‌ کند. اگر ریتم در هر چیزی رعایت نشود حس خوبی به شما نخواهد داد. در اصول طراحی داخلی منزل نیز ریتم به تکرار الگوی بصری گفته می‌ شود. برای دسترسی به این حالت در  طراحی، باید به نوع تکرار، گذار و کنتراست فکر کنیم. استفاده از این  مکانیزم باعث انتقال حس سیال یعنی حالت حرکت در فضای شما می‌ شود و نگاه  مخاطب را از المانی به المان دیگر سوق می‌ دهد.

درنتیجه فضای کل خانه زیباتر به نظر می‌  رسد. همچنین باید توجه داشته باشید که تکرار به استفاده از یک عنصر، بیش از  یک بار در فضای مورد نظر اطلاق می‌ شود. این تکرار می‌ تواند الگوی رنگی،  بافت، خط یا هر المان دیگری باشد. کنتراست تعریف ساده ‌ای دارد؛ قرار دادن  دو عنصر متضاد و مخالف یکدیگر، مانند بالش‌ های سیاه و سفید روی مبل از  مشخصه‌ های کنتراست است.

مقیاس و نسبت

 این دو اصل از اصول اولیه طراحی داخلی است که کاملاً به هم وابسته هستند و می ‌توانند تأثیر زیادی در دکور فضای  داخلی خانه چه در اتاق ‌ها و چه در بخش نشیمن و پذیرایی داشته باشند؛ زیرا  هر دوی آن‌ ها به اندازه و شکل اشیای به‌ کاربرده شده و متراژ فضا وابستگی  مستقیم دارند. قیاس و نسبت هر المان می ‌تواند بر اساس مقایسه یک شیء با  دیگری یا با کل فضا سنجیده شود.

رنگ

همان ‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم رنگ یکی از اصول طراحی داخلی بسیار مهم است. بسته به تأثیری که می ‌خواهید در فضا ایجاد کنید، می  ‌توانید از تم ‌های رنگی متفاوتی استفاده نمایید. برای آشنایی با اثربخشی  رنگ ‌ها می ‌بایست مطالعات کامل و دقیق‌ تری در این خصوص داشته باشید؛ اما  در کل باید بین رنگ ‌ها توازن قابل ‌ملاحظه‌ای ایجاد شود تا حس بهتری نسبت  به دکوراسیون منزلتان داشته باشید.

اصول طراحی داخلی مدرن

کلکسیون ‎وسایل تزیینی

در اصول طراحی داخلی  استفاده از وسایل تزیینی تاثیر بسزایی در زیبا سازی دکوراسیون شما خواهد  داشت، که این وسایل باید از عناصری با ارتفاع، شکل و مدل های متنوع تشکیل  شده باشد. اما باید به این نکته توجه کنید که بهتر است این عناصر متضاد  باشند و فقط یک یا دو مشخصه مشترک با یکدیگر داشته باشند، تا در نهایت باعث  ایجاد یک طراحی منحصر به فرد شود.

چک لیست طراحی داخلی

روشنایی

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی معماری داخلی توجه به روشنایی فضای داخلی خانه است. در حالت کلی شما با سه نوع روشنایی  در دکوراسیون منزل روبه رو هستید که شامل روشنایی عمومی، فعالیت خاص و  تاکید است. روشنایی عمومی همان روشنایی سقف است که کل اتاق  شما را به طور  برابر روشن می ‌کند. حالت فعالیت، برای یک کار خاص طراحی شده است. مانند  چراغ‌ های زیرکابینت ‎های آشپزخانه که نقش بسزایی در اصول طراحی داخلی خانه دارد. روشنایی روی یک شی خاص مانند یک تابلو مورد استفاده قرار می گیرد.

شما باید به این نکته توجه کنید که با رعایت کردن اصول طراحی داخلی مربوط به روشنایی، شما می توانید یک فضای کوچک را با نورپردازی مناسب طوری  طراحی کنید که فضا بزرگتر به نظر برسد. درواقع نور طبیعی در هر مکانی می  ‌تواند روشنایی خانه را تامین کند. اما شما با استفاده از تجهیزاتی مانند  آباژور، لوستر، انواع چراغ ‌های LED و چراغ‌ های دیواری علاوه بر تامین  کردن روشنایی بیشتر خانه، زیبایی خانه را چند برابر خواهید کرد. همچنین شما  می توانید با روشنایی های مختلف جلوه‎ خاصی را ایجاد کنید.