اهمیت انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی

یکی از نکات مهم در طراحی و دکوراسیون سالن پذیرایی، انتخاب رنگ مناسب  برای آن است. رنگ‌های به کار برده شده در این فضا تاثیر زیادی بر روی  روحیات و حس و حال افراد دارند. برای مثال رنگ‌های گرم میتوانند حس  انرژی‌بخشی را به مهمانان منتقل نمایند. همچنین رنگ‌های سرد در ایجاد حس  آرامش در افراد تاثیرگذار هستند. از سوی دیگر رنگ انتخاب شده میتواند سبب  کوچک یا بزرگتر به نظر رسیدن سالن پذیرایی شود. برای همین انتخاب رنگ مناسب  برای سالن پذیرایی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه زیادی  شود.

نحوه انتخاب بهترین رنگ برای سالن پذیرایی

اگر در انتخاب رنگ مناسب برای سالن پذیرایی تردید دارید، بهتر است به چند مورد توجه داشته باشید.

  • توجه به شخصیت اعضای خانه و فضای محیط

در وهله اول بهتر است به شخصیت اعضای خانه توجه کرده و حس و حال خانه را  در نظر گرفت. چرا که رنگ‌ها تاثیر زیادی بر روی خلق‌وخو و روحیات افراد  دارند. از سوی دیگر باید به شرایط استفاده از سالن پذیرایی توجه کرده تا  بتوان بهترین رنگ را برای آن انتخاب کرد. برخی افراد از سالن پذیرایی برای  تماشای تلویزیون و مطالعه استفاده می‌کنند. از سوی دیگر برخی افراد تنها  ساعات خاصی از روز را در این سالن می‌گذرانند و استفاده زیادی از سالن  پذیرایی ندارند. در نظر گرفتن این موارد باعث می‌شود تا بتوان رنگ مناسبی  را برای اتاق پذیرایی انتخاب کرد.

  • توجه به میزان نور

توجه به میزان نور طبیعی سالن پذیرایی میتواند شما را در انتخاب بهترین  رنگ برای آن یاری کند. اگر دوست دارید از نور طبیعی لذت ببرید، بهتر است از  رنگ‌های دارای تناژ روشن همچون سبز زمردی یا آبی کبود استفاده کنید. رنگ  زرد هم نور اتاق را بیشتر می‌کند. از این رو اگر نور طبیعی زیادی وارد سالن  نمی‌شود، میتوانید به سراغ رنگ‌های زرد، سبز یا آبی روشن بروید و از این  طریق سالن پذیرایی را پرنورتر کنید.

  • توجه به اندازه و ابعاد سالن پذیرایی

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب رنگ مناسب برای سالن پذیرایی، توجه به  ابعاد و اندازه آن است. در صورتی که سالن پذیرایی اندازه کوچکی دارد، بهتر  است به سراغ رنگ‌های روشن رفت. این رنگ‌ها سبب بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای  سالن می‌شوند. رنگ‌هایی همچون سفید، کرم و بژ از بهترین رنگ‌ها برای سالن  پذیرایی کوچک هستند. مزیتی که این رنگ‌ها دارند این است که با هر رنگ دیگری  به خوبی تطبیق پیدا می‌کنند. برای مثال مبلمان تیره و روشن با این رنگ‌ها  به خوبی هماهنگ می‌شوند و جلوه خوبی در سالن پذیرایی ایجاد می‌کنند.

حال برای سالن‌های پذیرایی بزرگ، محدودیتی در انتخاب رنگ وجود ندارد.  این یعنی میتوان از رنگ‌های روشن و تیره برای آن استفاده کرد. اما اگر نیاز  به کوچک‌تر نشان دادن اتاق پذیرایی باشد، باید به سراغ رنگ‌های تیره‌ رفت.  رنگ‌هایی همچون خاکستری، سبز یا آبی تیره برای این دسته از سالن‌های  پذیرایی مناسب هستند.

  • هماهنگی رنگ دیوار با لوازم سالن پذیرایی

یکی از ایده‌های خوب در انتخاب رنگ سالن پذیرایی، توجه به رنگ لوازم  موجود در آن است. برای مثال اگر مبلمان و میز ناهارخوری از رنگ طوسی یا بژ  برخوردار است، میتوان به سراغ رنگ متضاد با آنها رفته و از آن به عنوان رنگ  دیوارها استفاده کرد. انتخاب رنگ برای دیوارهای سالن پذیرایی تا حد زیادی  سلیقه‌ای است و به خلق‌وخو و روحیات افراد بستگی دارد.

  • توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی

شاید برایتان جالب باشد که برخی افراد جهت انتخاب رنگ سالن پذیرایی و  اتاق‌ خواب‌ها به منطقه جغرافیایی توجه می‌کنند. رنگ‌های گرم و پرانرژی  همچون قرمز و نارنجی گزینه خوبی برای مناطق سردسیر هستند. برای مناطق  گرمسیر هم میتوان به سراغ رنگ‌های سرد همچون بنفش و آبی رفت.

نحوه انتخاب پالت رنگی مناسب برای اتاق پذیرایی

برای رنگ‌بندی سالن پذیرایی میتوان از یک پالت رنگ استفاده کرد. برای  این کار هم میتوانید یک قانون را در نظر داشته باشید. طبق این قانون 60  درصد رنگ سالن باید رنگ غالب باشد. برای 30 درصد سالن هم باید از رنگ  ثانویه و 10 درصد آن از رنگ آکسان یا رنگ برجسته استفاده کرد. برای انتخاب  پالت رنگی باید در ابتدا به سراغ رنگ اصلی و غالب بروید و سپس رنگ ثانویه  را انتخاب نمایید. رنگ غالب همان رنگی است که بر روی حس و حال سالن تاثیر  می‌گذارد و بیشتر از تمامی رنگ‌ها به چشم می‌آید. برای انتخاب رنگ غالب  بهتر است نکات اشاره شده در بخش قبلی و همچنین سلیقه خود و سایر اعضای  خانواده را در نظر داشته باشید.

جهت انتخاب رنگ آکسان یا رنگ برجسته هم بهتر است به سراغ رنگ‌های تند  بروید. این رنگ‌ها میتوانند سبب حفظ انرژی سالن شده و جلوه بیشتری در آن  ایجاد نمایند. انتخاب رنگ‌های آکسان روشن سبب ایجاد حس سرزندگی در سالن  پذیرایی می‌شوند. در نهایت به هماهنگی و سازگاری رنگ‌ها با هم توجه داشته  باشید تا سالن پذیرایی از بهترین جلوه برخوردار شود.

بهترین رنگ‌ها برای سالن پذیرایی کدامند؟

  • رنگ‌های مدرن برای پذیرایی

برای انتخاب رنگ سالن پذیرایی گزینه‌های زیادی در دسترس است. با این حال  جهت ایجاد جلوه خاص در این سالن بهتر است به زیبایی و هماهنگی رنگ‌ها با  هم توجه شود. برخی از رنگ‌ها همچون رنگ کرم، بژ، سفید و طوسی هیچ وقت قدیمی  نمی‌شوند. این رنگ‌ها با دکوراسیون‌های مختلف به خوبی هماهنگ شده و ظاهر  مدرنی در سالن ایجاد می‌نمایند. از این رنگ‌ها میتوان همراه با سایه‌های  کلاسیک نیز استفاده کرده و یک محیط زیبا خلق کرد.

  • رنگ‌های تیره برای پذیرایی

برخی افراد تصور دارند رنگ‌های تیره همچون سرمه‌ای و مشکی برای سالن  پذیرایی مناسب نیستند. اما این رنگ‌ها در ترکیب درست با رنگ‌های دیگر سبب  ایجاد یک فضای خاص و صمیمی در خانه می‌شوند. در صورت انتخاب رنگ مشکی  میتوانید آن را با رنگ سفید ترکیب کرده و با میزهای چوبی و مینیمال و سایر  لوازم موجود در سالن پذیرایی هماهنگ نمایید.

  • رنگ‌های طیف سبز و زرشکی

برای انتخاب رنگ مناسب برای سالن پذیرایی، خود را به رنگ‌های خنثی محدود نکنید. رنگ‌هایی  همچون رنگ سبز و زرشکی گزینه خوبی برای سالن پذیرایی هستند و میتوانند سبب  ایجاد احساس شادی، سلامتی و نشاط شوند. تناژهای مختلف رنگ سبز یا زرشکی را  میتوان با سفید ترکیب کرده و یک سالن پذیرایی پرانرژی و شاد خلق کرد. البته  رنگ زرشکی یک رنگ دراماتیک برای زوج‌ها است و بیشتر در خانه‌های این دسته  از افراد دیده می‌شود. همچنین رنگ زرشکی یا قرمز برای مناطق سردسیر گزینه  بسیار خوبی است. چرا که حس صمیمیت و انرژی را در خانه بیشتر می‌کنند.

  • رنگ‌های متضاد برای پذیرایی

انتخاب رنگ‌های متضاد برای سالن پذیرایی یکی از ایده‌های بسیار خاص و جذاب است. با ترکیب دو یا سه رنگ متضاد میتوان یک طراحی منسجم و متقارنی را در فضای سالن ایجاد کرد. در صورتی که به شیک و مجلل  کردن سالن پذیرایی هم نیاز باشد، میتوان از رنگ‌های طلایی و نقره‌ای  استفاده کرد.