اگر برای خرید ملک به مشاورین املاک مراجعه کرده باشید حتما کلمه ی اکازیون را شنیده اید. ممکن است فرد مشاور  بارها تکرار کرده باشد که این ملک و یا ویلا اکازیون است و فرصت بسیار خوبی  برای خریدن آن است.

 در این مقاله به بررسی کلمه اکازیون و همچنین این موضوع که به چه ملکی اکازیون می گویند میپردازیم و پس از آن  را بررسی می کنیم که یک ملک باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا به آن  اکازیون بگویند؟با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

معنی اکازیون چیست؟

اکازیون در لغت به معنی استثنایی،خاص،با شرایط ویژه و… می باشد.

اکازیون به انگلیسی occasion (اوکیشن) و در زبان فرانسوی به آن( اکازیون) می گویند.

ملک اکازیون یعنی چه ؟

به خانه یا ویلایی  اکازیون گفته می شود که قیمت پایین تر ی نسبت به ملک های شبیه به خود دارد و  همچنین امکانات آن کامل تر و شرایط آن نیز بهتر است.

تفاوت ملک اکازیون با ملک های دیگر چیست؟

 وقتی مشاوره املاک به  شما می‌گوید این ملک اکازیون است، یعنی نسبت به بودجه و شرایط شما ، این  ملک بهترین گزینه برای انتخاب شما نسبت به دیگر ملک ها  است. البته هر ملکی  که دیگران به شما بگویند اکازیون نیست .

ویژگی های ملک اکازیون چیست؟

ملک اکازیون دارای شرایط و ویژگی های خاصی است که در زیر به بررسی آنها می پردازیم

 • قیمت مناسب اکازیون

قیمت یکی از اصلی ترین  عوامل تاثیر گذار بر انتخاب های افراد برای خرید هر چیزی که است که به  آن  نیاز دارند . و هرچقدر بودجه ی بیشتری برای خرید چیزی در اختیار داشته  باشند به همان میزان تعداد  انتخاب های بیشتری نیز خواهند داشت.

 اما ملک اکازیون از  این قانون پیروی نمی کند به همان میزان که قمیت مناسب تری نسبت دیگر ملک  های مشابه دارد  ویژگی های بهتری نیز دارد در واقع می توان گفت قیمت یک ملک  اکازیون حدودا 20 تا 30 درصد پایین تر از قیمت عرف منطقه می باشد و این  قیمت پایین دلیلی بر کیفیت پایین ملک نمی باشد و این ملک به اندازه دیگر  خانه های موجود در منطقه از کیفیت و امکانات برخوردار است.

به عنوان مثال طبقات بالاتر آپارتمانی که آسانسور ندارد هرچند قیمت پایین تری نسبت به طبقات پایین دارند ولی اکازیون نیستند!!

 • قرار گرفتن در محله ای خاص از یک منطقه

در بیشتر مناطق همیشه  محله هایی وجود دارند ،که نسبت به دیگر محله ها از موقعیت ویژه ای برخوردار  هستند.این محله ها معمولا بافت نو و تازه ساختی دارند ،و  تمام ملک های  موجود در آن از شرایط ویژه و خاصی بهره مند هستند.

مثلا کوچه های عریض و  زیبا تری دارند ، درختان سرسبز وزیبایی دارند ،خیابان ها تمیز تر هستند و… .  و اگر با این شرایط خانه ای را پیدا کردید بدون شک این ملک اکازیون است.

 • دارا بودن شرایط امکانات خاص

شرایط ویژه و امکانات خاص ملک های اکازیون چیست؟

 • معماری و طراحی عالی
 • کیفیت عالی در ساخت
 • استفاده از مصالح و متریال درجه یک
 • دسترسی راحت و آسان به دیگر محله ها
 • داشتن پارکینگ های اضافی برای خودرو
 • داشتن انباری
 • داشتن لابی و سالن انتظار
 • برخورداری از ویو عالی


 • قدر السهم اکازیون

منظور از قدرالسهم در  آپارتمان ، سهمی است که به هر واحد آپارتمانی ، از زمین اختصاص داده  شده باشد که به آن سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود.

یکی از ویژگی های اصلی و مهم در ملک های اکازیون وجود قدرالسهم است .ملکی اکازیون است که زمین آن بین شرکای کمتری تقسیم شده باشد

 • منطقه و کاربری ملک

پایین بودن تراکم جمعیت در منطقه ، بیشتر بودن امکانات منطقه نسبت به جمعیت و بکر بودن منطقه همه نشان دهنده اکازیون بودن ملک هستند.

 • شرایط پرداخت و خرید

عامل اصلی برای به  سرانجام رسیدن معاملات ملکی توافق خریدار و فروشنده است اینکه چه میزان  فروشنده برای دریافت مبلغ ملک انعطاف پذیری داشته باشد و باشرایط خریدار  کنار بیاید ویا اینکه ملک را با خودرو یا ملک دیگری معاوضه کند و یا اینکه  به صورت قسطی ملک را بفروشد می تواند یکی از شرایط اکازیون بودن ملک باشید

 • شرایط  همسایه ها در ملک اکازیون

قرار گرفتن ملک در  منطقه ای با همسایه هایی از طبقه اجتماعی و مالی یکسان  و همچنین اعتقادات  مشابه می تواند به منطقه برای مدیریت و یکپارچگی تصمیمات ساکنین، نظم خاصی  ببخشد و ملکی با این شرایط اکازیون است

 •  کیفیت بنا 

وقتی می گوییم ملکی  اکازیون است منظورمان ملکی با قیمت پایین نیست ،منظور از ملک اکازیون ملکی  است که دارای قیمتی معقول ومناسب باشد و ساختمان آن با کیفیت باشد ، نمای  زیبا و جذابی داشته باشد، پلان آن مناسب طراحی شده باشد و خوش نقشه باش و  مصالح به کار رفته در بنا مرغوب باشد  این موارد همه  در اکازیون بودن یک  ملک نقش بسیار مهمی دارند

 • امکان تجمیع در ملک قدیمی و فرسوده در ملک اکازیون

امکان تجمیع یک ملک با  املاک مجاور که بافتی فرسوده دارند و ایجاد قطعات بزرگ‌ تر برای  استفاده  از تراکم ساختمانی بیشتر، مخصوصا در مناطقی که بافت قدیمی و فرسوده دارند،  یکی از مهم ترین فاکتورهای ملک اکازیون است. ملک ‌هایی که شرایط تجمیع  دارند، در آینده سود خوبی را نسیب مالکان خود می کنند.

نکته مهم در مورد ملک اکازیون

این روزها استفاده از  اصلاح اکازیون برای سوئ استفاده وکلاهبرداری از خریداران بسیار رایج استو  افراد سود جو خانه های بسیار معمول را به عنوان ملک اکازیون می فروشند.

اگر خانه بیشتر شرایطی  که در بالا ذکر شد را داشته باشد می توانیم به آن خانه اکازیون بگوییم، اما  اگر آن ملک فقط یک دو مورد نام برده شده را داشت آن ملک اکازیون نیست.